شکایت کشاورزان بادغیس از نبود مارکت برای فروش فرآورده های خربوزه و هندوانه

شماری از کشاورزان در ولایت بادغیس از برداشت محصولات خربوزه و هندوانه شان در سال جاری خرسند بوده و ادعا می کنند که امسال حاصلات فالیز های شان نسبت به چند سال گذشته بی نظیر بوده است.

این کشاورزان که از نقاط مختلف بادغیس به منظور فروش حاصلات شان گرد هم آمده بودند می گویند که؛ حاصلات فالیزهای امسال نسبت به سال گذشته رضایت بخش بوده و اضافه میکنند که؛ آنان به خاطر فروش محصولات شان مارکت مشخص ندارند.

عبدالجبار یکی از این کشاورزان در صحبت با رادیو نریمان می گوید؛ که عدم وجود مارکت برای فروش محصولات شان در قلعه نو سبب می شود که آنان فراورده های شان را با ساعت ها انتظار در امتداد دریای قلعه ی نو که از دید زیست محیطی مکان مناسبی نیست، به فروش برسانند.

وی علاوه می کند؛ که گشت زدن در بازار و انتظار در امتداد دریا به منظور جلب مشتری؛ باعث می شود که آنان نتوانند برای محصولات شان به گونه ی درست بازار یابی کرده و ناگزیر فرآورده های شان را به قیمت ناچیز بفروشند.

محمد افضل یکی دیگر از کشاورزان بادغیسی می افزاید هرچند در سال گذشته از سوی مقامات ذیربط وعده های مبنی بر حل مشکلات و ساخت مارکت برای فروش محصولات شان داده شده بود، اما با گذشت یک سال هیچ اقدامی در این راستا نشده است.

این کشاورزان از ارگان های ذیربط می خواهند که به مشکلات شان رسیدگی نمایند.20479867_1950697298549272_1466437757764943276_n

در همین حال مسوولان اداره زراعت و مالداری بادغیس نیز از افزایش فرآورده های فالیزها در طی سال جاری خبرداده و علاوه می کنند که محصولات خربوزه و هندوانه امسال نسبت به سال پار شصت فیصد افزایش را نشان میدهد.

عبدالعزیز حلیمیار رئیس زراعت بادغیس می گوید که؛ به نسبت بارندگی های زیاد، توزیع تخم های اصلاح شده و خریطه های مخصوص محصولات فالیزها و خریداری شفیره ها سبب شده تا سطح تولیدات و فرآورده های فالیزها به گونه ی قابل ملاحظه ی افزایش یابد.

آقای حلیمیار می افزاید؛ فرآورده های خربوزه و هندوانه بادغیس از کیفیت بسیار خوبی بر خوردار میباشد.

حلیمیار مشکلات کشاورزان را تایید کرده و نبود مارکت های مناسب برای فروش فرآورده های فالیز را وا بسته به عدم موجودیت راه های مناسب ترانسپورتی و مارکت های بیرون از ولایت میداند.

به گفته ی آقای حلیمیار آنان در نظر دارند در آینده نزدیک یک سرد  خانه را برای نگهداری محصولات کشاورزان این ولایت ایجاد کنند.

وی اضافه نمود که در حال حاضر محصولات خربوزه و هندوانه بادغیس به ولایت هرات انتقال داده میشود با آن هم آنان تلاش خواهند نمود تا این روند بیشتر ادامه داشته باشد.

با این حال کارشناسان امور زراعتی هم علت افزایش فرآورده ها را باران های موسومی مناسب درفصل زمستان و بهار میدانند.

ذکی احمد فیضی کارشناس امور می گوید که؛ دولت باید به خاطر تشویق و دل گرمی کشاورزان مارکت های مناسب برای فروش محصولات خربوزه و هندوانه در نظر بگیرد و زمینه ی انتقال و بازار یابی را در بیرون از ولایت هم مساعد بسازد.

بادغیس از آن دست ولایاتی است که بیشتر از هشتاد و پنج فیصد آن را زمین های للمی تشکیل داده و مردم در این ولایت اکثرآ با پیشه ی کشاورزی مشغول استند.

و اما امسال سطح تولیدات و محصولات زراعتی نسبت به سالیان گذشته افزایش قابل ملاحظه ی در بادغیس داشته است.

گزارش : حبیب فوزی

ویراستار : مشعل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.