خبر گزاری نریمان

کاوشگری آثار باستانی در بادغیس؛ به تازه‌گی پنج تن حین کندن‌ کاری بازداشت شدند

کاوشگری آثار باستانی در بادغیس؛ به تازه‌گی پنج تن حین کندن‌ کاری بازداشت شدند

12

همزمان با نگرانی باشنده‌گان ولایت بادغیس ازکاوش‌گری/کندن کاری‌ خودسرانه آثار باستانی در این ولایت، مقامات محلی مدعی اند که پنج تن را در این پیوند بازداشت کرده اند.
کندن کاری و کاوش‌گری های خود سرانه‌ی برخی افراد در اطراف آبده‌های تاریخی و ساحات باستانی این ولایت، میراث های فرهنگی بادغیس را زیر و رو و ویران کرده اما ظاهراً این روند هم‌چنان ادامه دارد.
باشنده گان ولایت بادغیس از کندن کاری های خودسرانه آثار باستانی برخی افراد در مناطق باستانی مرکز و ولسوالی‌های این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند.
این باشنده‎گان می‎گویند: کندن کاری‌های خودسرانه افراد در اطراف آبده‌های تاریخی بخاطر دریافت آثار باستانی و با ارزش از گذشته تاحال دوام داشته و در این اواخر بیشتر به نظر می‎رسد.
باشنده‎گان آثار باستانی را برای هویت اجتماع مهم توصیف داشته و تاکید دارند که: مقامات و ادارات مسئول برای جلوگیری از کندن کاری‌های خود سرانه و غیرقانونی آثار باستانی گام بردارند.
احمدولی یاور باشنده ولایت بادغیس ادعا می‎کند که: “هم در زمان دولت پیشین و هم در دولت فعلی آثار باستانی از سوی برخی افراد مورد کندن کاری خود سرانه قرار داده شده و این کار هم‌چنان جریان دارد”.
محب الله شتاب یکی دیگر از باشنده‌گان بادغیس نیزمی‎گوید: “آثار تاریخی یکی از نمادهای فرهنگی است و دولت باید جلو کندن کاری و تخریب آنها را بگیرد تا فرهنگ نابود نگردد”.
از سوی هم مقامات محلی در بادغیس می‎گویند: بخاطر جلوگیری از کندکاری های خودسرانه آثار باستانی تدابیر جدی را در پیش دارند و به هیچ کسی اجازه نمی‏دهند تا دست به کندن کاری این آثار بزنند.
مولوی بازمحمد سروری رئیس اطلاعات و فرهنگ بادغیس می‏گوید: پنج تن در هفته‎ی گذشته حین کندن کاری آثار باستانی از مربوطات ولسوالی قادس این ولایت، بازداشت شده است.
آقای سروری می افزاید که: افراد بازداشت شده‌ باشنده‎گان محل بوده و اکنون زیر پیگرد عدلی قرار دارند.
سروری تاکید می ورزد که:” از هنگام مسلط شدن امارت اسلامی در کشور؛ بخاطر حفظ و مراقبت از آثار باستانی و جلوگیری از کندن کاری  های خود سرانه‎ گام های را برداشته اند و پس از این نیز میراث های فرهنگی حفاظت می‎گردد”.
با این وجود فرهنگیان در بادغیس با آنکه از جدیت دولت برای حفاظت از آثار باستانی استقبال می‎کنند اما تاکید دارند که: باید دوامدار از کندن کاری های خود سرانه آثار باستانی که همیشه در بادغیس جریان داشته، جلوگیری گردد.
سید محمد ضیایی فعال فرهنگی در بادغیس نیز می‎گوید: در طی سالیان متمادی آبده‌‎های تاریخی و مناطق باستانی این ولایت مورد دست برد قرار گرفته و این امر ضربه‎ی کوبنده‎ی بر تمدن و ارزش های باستانی وارد کرده است.
ضیایی پیشنهاد می‎کند که برای حفظ میراث های باستانی؛ فرهنگ حفظ داشته‌های  فرهنگی و ارزش این داشته ها ابلاغ و سطح آگهی مردم در این زمینه بلند برده شود، و نیز زمینه کار مساعد گردد تا کسی اقدام به کندن کاری ساحات باستانی نکنند.
ضیایی اضافه می کند که:” دولت جدیت خاص در این راستا داشته باشد، این دست‌گیری ها هرچند نشانه‎ی در این بخش است خیلی خوشحال می‏شویم افراد را شناسایی کنند، با کسانی که حفاری، قاچاق می‎کنند و دست به فروش اقلام باستانی می‎زنند برخورد جدی و قاطعانه صورت بگیرد تا بعد از این جلوگیری شود از قاچاق و فروش آثار باستانی و کندن کاری های خود سرانه “.
فرهنگیان باور دارند که آثار باستانی نمایان گر هویت و تمدن یک سرزمین و جغرافیا است و در قسمت شناختاندن یک سرزمین رول اساسی دارد.
بادغیس از ولایات باستانی در کشور است که دها آبده تاریخی و ساحه‎ی باستانی را به خود جای داده. براساس اظهارات مسئولان در ریاست اطلاعات و فرهنگ بادغیس؛ حدود ۶۰ قلم آبده تاریخی و آثار باستانی در این اداره ثبت است.
اما لازم به ذکر است که بیشتر این میراث های فرهنگی بنابه عوامل متعدد بویژه عدم مراقبت جدی و کندن کاری های خودسرانه ویران شده و نیاز جدی به ترمیم ومرمت کاری دارد.

نوشته شده توسط admin در دوشنبه 3 ژانویه 2022

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *