خبر گزاری نریمان

گشایش نخستین کارخانه “عملیات پس از برداشت و ارزش‌یابی” پسته به ارزش ۱۶۰ هزار دالر آمریکایی در بادغیس

گشایش نخستین کارخانه “عملیات پس از برداشت و ارزش‌یابی” پسته به ارزش ۱۶۰ هزار دالر آمریکایی در بادغیس

12

نخستین کارخانه عملیات پس از برداشت و ارزش‌یابی (پروسس) پسته پس امروز سه‌شنبه توسط مسوولان محلی در شهر قلعه نو، مرکز ولایت بادغیس گشایش و آغاز به کار نمود.

مسوولان محلی در بادغیس هزینه ساخت این کارخانه را نزدیک به ۱۶۰ هزار دالر آمریکایی بیان داشته که مشترکا توسط دولت و سکتور خصوصی راه اندازی شده است.

عبدالتواب تایب رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بادغیس می‌گوید: با راه اندازی این کارخانه سالانه میلیون‌ها دالر ارزش افزایی محصول پسته طبیعی این ولایت صورت می‌گیرد.

آقای تایب گفت که: بادغیس به عنوان زون تولیدی پسته طبیعی افغانستان تا اکنون شاهد هیچ سرمایه گزاری در بخش ارزش افزایی و عملیات پس برداشت نبوده است.

در همین حال حسام الدین شمس والی بادغیس می‌گوید: قبل از این عملیات پس از برداشت و یا پروسس محصول پسته بادغیس بصورت سنتی و غیر معیاری انجام می شد که حالا با ایجاد کارخانه؛ تمامی مراخل مختلف پس از برداشت این محصول ماشینی و بهداشتی انجام خواهد شد.

آقای شمس افزود که: شیوع ویروس کرونا/ کوید۱۹ روند صادرات و بازاریابی محصول پسته را در سال روان (۱۳۹۹) خورشیدی با چالش مواجه نموده ولی اداره محلی و حکومت مرکزی تلاش خواهند کرد که بازارِ برای عرضه این محصول در سطح منطقه و جهان پیدا نمایند.

والی بادغیس گفت که: پیش از این محصول پسته بادغیس عمدتا در کشور هند خلاصه می‍شد.

این در حالی است که اخیرا شماری از بازرگانان محلی و باغ‌داران پسته در ولایت بادغیس از کاهش قابل ملاحظه بهای پسته در بازارهای این کشور ابراز نگرانی نموده و تاکید نمودند که؛ بهای این محصول در سال روان ۱۳۹۹ خورشیدی نزدیک به ۷۰ درصد نسبت به سال‌های قبل افت داشته است.

قابل ذکر است ولایت بادغیس بزرگ‎ترین جنگل طبیعی پسته را در سطح کشور داشت که در جریان بیشتر از سه دهه جنگ مساحت این جنگل از ۹۰ هزار به ۳۰ هزار هکتار تقلیل یافته است.

Clip to Evernote

نوشته شده توسط admin در سه شنبه ۲۲ میزان ۱۳۹۹

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *