خبر گزاری نریمان

اداره آبرسانی بادغیس بیش از ۲۴ میلیون افغانی طلبکار است

اداره آبرسانی بادغیس بیش از ۲۴ میلیون افغانی طلبکار است

12

مسوولان در آمریت آبرسانی ولایت بادغیس می گویند که بسیاری از مشترکان این اداره در شهر قلعه نو از سال ۱۳۸۲خورشیدی به این طرف پول صرفیه آب شان را تحویل نکرده اند.

آمر آبرسانی بادغیس می گوید: از ۲۷۰۶ مشترک؛ بیش از ۲۰۰۰ آن از بابت صرفیه آب از این اداره مقروض بوده که مبلغ مجموعی این مقروضیت ها به ۲۴۱۵۱۰۳۲ افغانی می رسد.

عبدالسلام محمدی آمر آبرسانی بادغیس می افزاید که: شماری از این مشترکان از پانزده سال به این سو پول صرفیه آب خویش را پرداخت نکرده اند.

عبدالسلام محمدی آمر آبرسانی بادغیس علاوه می کند که ازاین مبلغ  ۲۲۱۶۶۹۴۱  افغانی آن مشترکان شخصی و ۱۹۸۴۰۹۱ افغانی آن مربوط به ۱۲ اداره دولتی می شود.

وی هشدار میدهد که اگر مقروضین به ویژه ادارت وام دار، پول صرفیه آب شان را تا یک هفته دیگر نپردازند فهرست شان به رسانه ها ارسال خواهد شد.

آقای محمدی عرضه خدمات اداره آبرسانی را وابسته به پرداخت صرفیه آب می خواند و تاکید می ورزد که درصورت ادامه این روند آنان به مشکل مواجه خواهند شد.

آمر آبرسانی بادغیس علاوه می کند که آنان در خصوص جمع آوری این مقروضیت ها به اداره ولایت / دفتر والی این ولایت، امنیت ملی و اداره حقوق مکاتب را ارسال داشته اند که تا اکنون چندان کارساز نبوده است.

مسئولان در آمریت آبرسانی بادغیس تاکید می ورزند درصورت که مشترکان پول صرفیه آب شان را نپردازند جریمه و حتا آب نل را قطع خواهند کرد.

در همین حال جمشید شهابی سخنگوی والی بادغیس می گوید که موضوع مقروضیت اداره های دولتی از بابت صرفیه آب در جلسه اداری مطرح شده و والی بادغیس به ادارت مقروض از صرفیه آب دستور داده است تا پول بدهکاری شان را به آمریت آبرسانی تحویل دهند.

آقای شهابی تاکید می ورزد که کار روی جمع آوری سایرمقروضیت ها نیز آغاز شده است.

با این حال شهروندان شهر قلعه نو در خصوص عدم پرداخت صرفیه آب دیدگاه های متفاوت دارند.

عده ی به این باروند که در عدم پرداخت صرفیه آب، خود مشترکان آب مقصر بوده و باید پول صرفیه آب در هر حال از این افراد اخذ شود.

عبدالکریم هاشمی یکتن ازاین شهروندان می گوید که مشترکان آب بخاطر پرداخت صرفیه آّب غفلت می نمایند اما باید این مبلغ تحویل آبرسانی شود تا فعالیت این اداره گسترش یابد.

برخی ها هم آمریت آبرسانی را در عدم پرداخت صرفیه آب مقصر می خوانند.

محمد عارف ژکفر یک دیگر از شهروندان قلعه می گوید که؛ نبود یک برنامه منظم در اداره آبرسانی سبب شده تا مشترکان آب پول صرفیه آب شان را نپردازند.

با این همه عبدالله افضلی معاون شورای ولایتی بادغیس دلیل عدم پرداخت صرفیه آب را ضعف در اداره آبرسانی می خواند و تاکید می ورزد که تا زمان یک پلان مشخص و کارا روی دست گرفته نشود این مبلغ گرد آوری نخواهد شد.

اداره آبرسانی بدون محاسبه مشخص ی مصارف آب؛ مشترکان خویش را به پرداخت ۲۸۰۰ افغانی صرفیه آب در سال مکلف دانسته که این رویکرد با انتقاد زیادی از فعال مدنی در این ولایت روبرو شده است.

قابوس جواهرپور یکی از فعالان مدنی در بادغیس با انتقاد از جمع آوری صرفیه آب بدون در نظرداشت معیار و مصارف می گوید روند جمع آوری صرفیه آب غیر منطقی بوده و اداره آبرسانی بدون پلان منظم دست به جمع آوری صرفیه آب می زند.

جواهر پور می افزاید که؛ باید در راستای جمع آوری صرفیه آب میترها نصب شده و به اندازه مصارف از مشترکان پول گرفته شود.

باید گفت باشنده گان قلعه نو نه تنها از پول صرفیه آب مقروض اند، بلکه شماری زیادی از مشترکان برق نیز حدود شش میلیون از ادره برق بدهکار بوده که نگرانی این اداره نیز به همراه داشته است.

گزارش: حبیب فوزی

ویرستار:مشعل

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه 27 ژوئن 2018

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *