خبر گزاری نریمان

شورای سرتاسری علمای بادغیس؛ خواستار پایان جنگ از سوی طالبان مسلح شدند

شورای سرتاسری علمای بادغیس؛ خواستار پایان جنگ از سوی طالبان مسلح شدند

12

شورای سرتاسری علمای دین ولایت بادغیس امروز(سه شنبه) طی همایش ی خواستار پایان جنگ از سوی طالبان و سایر گروه های مخالف مسلح شده و ادامه این روند را “راه حل” مناسب برای مشکلات موجود در کشور نمی دانند.

این شورا بر عدم مشروعیت جنگ، کشتار افراد بی گناه، تخریب مکاتب و مساجد در اسلام تاکید داشته و می افزاید؛ اعمال که امروز از جانب برخی افراد و گروه ها تحت اسلام انجام میشود؛ خلاف ارزش ها و موازین اسلامی میباشد.

گفته شده است که در همایش روز سه شنبه شورای علمای بادغیس؛ بیش از ۳۰۰ تن از علمای مرکزی و ولسوالی های این ولایت اشتراک داشته اند.

مولوی علی محمد رحمانی یکی از اعضای ارشد این شورا؛ طالبان و سایر گروه های مسلح مخالف دولت را به عدم استقلالیت متهم نموده و می افزاید که این افراد و گروه ها از سوی دست های بیرونی در برابر مردم و کشورشان استعمال میشوند.

مولوی رحمانی می افزاید که؛ “صلح امر الهی است”، هر شهروند افغان و بخصوص علمای دین باید در راستای برقراری صلح در کشور کوشش نمایند.

این عضو ارشدی شورای سرتاسری علمای بادغیس؛ نقش علمای دین را در سمت و سو دهی افکار عمومی اثر گذار بیان داشته و از علمای دین می خواهد بادرنظرداشت حساسیت اوضاع از نقش افرینی خویش در بهبود شرایط استفاده کنند.

گفته میشود که در ختم همایش؛ این شورای با تصویب  قطعنامه  ی خواهان؛ حکومتداری خوب، تامین صلح و امنیت سرتاسری، وحدت و اخوت میان تمام مردم افغانستان به شمول مخالفان مسلح شدند

در همین حال ریاست ارشاد حج و اوقاف ولایت بادغیس از این موضع گیری شورای سرتاسری علمای ابراز قدردانی نموده و برگزاری چنین همایش های را از سوی علمای دین در جهت روشنای افکار عمومی و شهروندان کشور مفید میداند.

این ریاست ابراز امیدواری مینماید که؛ طالبان و مخالفان مسلح با درک بهتر از ” ارشادات و هدایات ” دین مقدس اسلام؛ دست از جنگ برداشته و به روند صلح بپیوندند.

شورای سرتاسری علمای دینی بادغیس در حالی مبادرت به برگزاری این همایش می ورزد که ظاهرا تلاش های چهارجانبه افغانستان، ایالات متحده امریکا، چین و پاکستان به جای نرسیده و از جانب هم تهدید های امنیتی با گرم شدن وضعیت اقلیمی بیشتر شده است.

گزارش : ناصر اشکان

ویراستار : مشعل

Clip to Evernote

نوشته شده توسط admin در سه شنبه ۱۰ حمل ۱۳۹۵

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *