خبر گزاری نریمان

داستان تلخ خانواده‌های بی‌بضاعت در قلعه‌نو؛ محمد: پول ندارم تا شهر را ترک کنم

داستان تلخ خانواده‌های بی‌بضاعت در قلعه‌نو؛ محمد: پول ندارم تا شهر را ترک کنم

12

شهر قلعه‏ نو مرکز بادغیس یک ماه قبل شاهد وقوع نبرد‌ها و آتش شعله ور جنگ میان دولت و طالبان بود و در این نبردها ساکنان این شهرآسیب‌های فراوان را متقبل گردیدند.
حالاهم با نشر شایعه‎ های مبنی بر حمله دوباره طالبان به این شهر؛ شماری زیادی از خانواده‎ها به مناطق امن تر این ولایت آواره شدند.
با وجود این همه ترس و وحشت و آواره‎گی اکثریت از ساکنان مرکز بادغیس، هنوز هم خانواده‏های هستند که در قلب شهر قلعه‎نو چرخه‎ی زنده‎گی شان در گردش است.
اما حضور این خانواده‎ها مشابه به زنده‎گی در بین دو سنگ آسیاب است و هر لحظه امکان رسیدن خطر به آنها متصور است.
فقر و نداری محمد هفتاد ساله را مجبور به ماندن در شهر و شاید هم در میدان منازعه‌ی آینده دولت و طالبان کرده است.
او تنها نان آور یک خانواده چهار نفری است و از ده سال به اینسو در ناحیه دوم شهر قلعه‎نو در یک حویلی کرایی زنده‏گی می‎کند.
این مرد مصارف شبانه روزی خانواده اش را با کارگری در شهر تامین می‏کرد اما با نشر شایعه‏ های مبنی بر حمله مجدد طالبان حالا بیکار مانده و از پس مصارف زنده‏گی بر نمی آید.
محمد می‏گوید: اکثریت از خانواده‎ها شهر را ترک کرده اما برخی ساکنانی که توانایی این کار را نداشته اند در قلعه‎نو باقی ماندند.
وی می افزاید که:”هزینه‎ی آواره‎گی خانواده ام را ندارم و اگر درگیری هم بوقوع بپیوندد مجبور هستم در این شهر بمانم چون نه نان برای خوردن وجود دارد و نه هم پولی برای مصرف”.
انتظار محمد که دولت و طالبان شهر قلعه‌نو را به میدان جنگ مبدیل نسازند تا مردم متضرر نگردند.
خانواده محمد تنها فامیل متاثر از جنگ نیست بلکه در شهر قلعه‎نو صدها و یاهم هزاران خانواده دیگر با چنین سرنوشتی از آینده‎ زنده‎گی شان بیم دارند.
شهر قلعه‌نو یکبار در گذشته مورد یورش طالبان قرار گرفته و در آن زمان اکثریت از بخش‌های این شهر درکنترل این گروه در آمد اما نیروهای امنیتی و دفاعی افغان با حملات شبانه روزی بر پیکار جویان طالب توانستند آرامش نسبی را در مرکز بادغیس تامین کنند.
این نبردها در شهر قلعه‌نو هشت شبانه روز ادامه داشت و در این مدت درکنار تلفات به طرفین، دها تن از غیر نظامیان نیز کشته و زخمی شدند.
برعلاوه آن هزاران فامیل از شهر قلعه‎نو به مناطق اطراف شهر و ولسوالی های بادغیس و یاهم در ولایت هرات آواره شدند.
درجریان این درگیری‌ها شماری از مغازه‎ها آتش گرفت و نیز برخی از آنها و ادارات دولتی غارت گردیدند.
حالا مشخص نیست که آیا نبرد میان دولت و طالبان در شهر قلعه‎نو به وقوع می‎پیوندد یا نه، اما فرمانده‌ پولیس بادغیس دیروز گفت که افراد طالبان آماده حمله به مرکز این ولایت شده اند.
روزگذشته پس از نشر شایعه‎های مبنی بر حمله طالبان به مرکز بادغیس والی این ولایت اطمینان داد که نیروهای امنیتی آماده دفاع و مقابله با هرگونه حمله و تهدید طالبان هستند.
درحال حاضر تنها شهر قلعه‎نو زیر کنترل دولت قرار دارد و در سایر بخش‌‌های بادغیس طالبان حضور دارند.

Clip to Evernote

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه 11 آگوست 2021

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *