خبر گزاری نریمان

برگزاری آزمون وسط سال در مکاتب شهر قلعه نو؛ ریاست معارف: ۲۰ درصد از دانش آموزان از این آزمون باز خواهند ماند

برگزاری آزمون وسط سال در مکاتب شهر قلعه نو؛ ریاست معارف: ۲۰ درصد از دانش آموزان از این آزمون باز خواهند ماند

12

آزمون وسط سال/چهارونیم ماهه ۲۶ مکتب در شهر قلعه نو مرکز ولایت بادغیس امروز (دوشنبه) ۱۸ اسد، برگزار گردید.

این آزمون در مکاتب شهر قلعه‌نو درحالی راه اندازی می‌شود که هنوز هم خانواده‌های زیادی آواره هستند و به این دلیل ۲۰ درصد از دانش آموزان از اشتراک در آزمون چهارونیم ماهه محروم خواهند شد.

مسئولان ریاست معارف بادغیس می‌گویند: آزمون چهارونیم ماهه مکاتب مرکز این ولایت به دلیل درگیری‌های مسلحانه و آواره‌گی دانش آموزان با تاخیر حدود دوهفته برگزار شده است.

محمد آصف فولاد رئیس معارف بادغیس می‌گوید: هنوز هم دانش آموزان در این مکاتب کاملاً حضور ندارند و تقریباً ۲۰ درصد از آنان از حضور در آزمون چهارونیم ماهه محروم خواهند ماند.

آزمون چهارونیم ماهه در دیگر مکاتب بادغیس پس از دستور وزارت معارف کشور به تاریخ ۶ اسد آغاز شده بود.

با این حال آموزگاران در شهر قلعه نو با آنکه از عدم حضور کامل دانش آموزان در آزمون چهارونیم ماهه امسال سخن می زنند اما می‌گویند: با وضعیت کنونی فیصدی حضور دانش آموزان در مکاتب امیدوار کننده است.

برهان الدین فایض یک تن از آموزگاران در لیسه حنظله بادغیسی می گوید:” هم اکنون اکثریت دانش آموزان در آزمون چهارونیم ماهه حضور یافته اند و با ادامه وضعیت کنونی و آرامش نسبی حضور آنها پررنگ تر خواهد شد”.

آقای فایض می افزاید، که دانش آموزان زمانی می توانند بگونه کامل به دروس مکتب حضور یابند و با آرامش خاطر درس بخوانند که صلح در تمام نقاط بادغیس حاکم شود.

دانش آموزان در شهر قلعه نو مرکز بادغیس نیز از شروع دوباره مکاتب استقبال نموده اما از وضعیت بد امنیتی نگران اند.

آنان می گویند: دولت و طالبان باید به خواسته تمام مردم کشور گوش داده و برای یک صلح دایمی و تمام عیار سعی نمایند تا تمام دانش آموزان و دانشجویان بتوانند بدون کدام دغدغه ای درس بخوانند.

باید گفت که درگیرهای اخیر در شهر قلعه نو مرکز ولایت بادغیس باعث شد تا اکثریت خانواده ها از این شهر بیجا شوند و نیز دانش آموزان زیادی با بیجا شدن از شهر قلعه نو از دروس و آزمون شان باز مانند.

با این همه آگاهان آموزش و پرورش می‌گویند: جنگ و درگیری های اخیر در بادغیس سکتور آموزش و پرورش را تحت تاثیر قرار داده است.

خلیل الرحمن فایز استاد دانشگاه می‌گوید: بازماندن دانش آموزان مکاتب شهر قلعه نو از درس و تعلیم مشکل بزرگ است که معارف باید برای ادامه آموزش و پرورش آنها دریچه را باز نگهدارد.

فایز می افزاید که:” اداره معارف اجازه ادامه آموزش دانش آموزان و حتی اخذ امتحان آنها را در مناطق که بیجا شده اند بدهد و یا از نزد دانش آموزان بازمانده از آزمون، امتحان معذرتی اخذ نماید”.

از سوی هم ریاست معارف بادغیس تاکید می‌ورزد که دانش آموزان که از اشتراک در آزمون چهار ونیم ماهه محروم می‌شوند شامل آزمون معذرتی خواهند شد و یاهم در ختم سال از نزد شان صرف امتحان سالانه اخذ و از ۱۰۰ نمره محاسبه می‌گردد.

این در حالیست که بر اساس یک مکتوب وزارت معارف کشور؛ دانش آموزان که در اثر جنگ و درگیری های اخیر از مناطق اصلی شان بیجا شده اند می توانند در مکاتب نزدیک روند آموزش شان را ادامه دهند.در این مکتوب گفته شده که از نزد دانش آموزان که دوباره به مناطق شان عودت می کنند امتحان از صد فیصد محاسبه گردد.

Clip to Evernote

نوشته شده توسط admin در دوشنبه 9 آگوست 2021

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *