خبر گزاری نریمان

غارت اموال عامه از سوی شهروندان؛ آگاهان: معافیت تاراج‌گران و عدم آگهی موجب سرقت دارای‎های عامه شده است

غارت اموال عامه از سوی شهروندان؛ آگاهان: معافیت تاراج‌گران و عدم آگهی موجب سرقت دارای‎های عامه شده است

12

پس از دست به دست شدن مناطق میان دولت و طالبان در برخی ولایات کشور از جمله بادغیس و نیمروز اموال و دارای‌های عامه غارت شده اند.

تصاویر نشر شده نشان می‏دهد که مردم دست به غارت اموال می‎زنند و این کار از سوی هیچ کسی ممانعت نمی‏شود.

آگاهان به این باورند که برخورد نکردن دولت و طالبان با تاراج‌گران، عدم آگهی مردم از ارزش و اهمیت دارای‌های عامه و فقر فرهنگی سبب شده تا مردم دست به غارت اموال بزنند.

نثار احمد اکبری استاد دانشگاه می‏گوید: عاملان غارت اموال عامه هیچ گاهی از سوی دولت و طالبان تحت پیگرد قرار داده نشده و حالا این کار سبب شده تا مردم روی به تاراج دارای‌های عامه بیاورند.

آقای اکبری می افزاید که:” اگهی دهی از اهمیت دارای‎های عامه، پیگیری قضایایی غارت این اموال و برخورد با عاملان آن می‏تواند از تکرار تاراج اموال در آینده جلوگیری نماید”.

آگاهان از ادامه تاراج دارای‎های عامه توسط مردم هشدار داده و تاکید می‏ورزد که این رویکرد موجب به خطر افتادن جان و مال مردم می‌گردد و نیز پایه‌های اقتصادی کشور را ضعیف و فقر را گسترش می‏دهد.

در همین حال عالمان دین غارت اموال عامه و مصرف کردن آن را به خوردن آتش تشبیه می‏کنند و می‎گویند: براساس آیات قرآن افراد که دست به این کار می‏زنند، گویا شکم شان را از آتش پر می‏سازند.

مولوی سید اختر عاطفی عالم دین می‏گوید:”به تاراج بردن مال بیت المال و غارت دارای‎های عامه در هر حالت و توسط هرکسی که صورت گیرد از دیدگاه اسلام جواز نداشته و حرام است”.

درعین حال باشنده‎گان بادغیس می‏گویند: دارای‎های عامه متعلق به همه شهروندان و جامعه بوده و غارت آنها از سوی مردم یک عمل نابخشودنی و خلاف رفتار انسانی است.

این باشنده‏گان می افزایند که: هیچ کسی حق به تاراج بردن اموال عامه را نداشته و باید از غارت این اموال جلوگیری گردد.

محمد جاوید عزیزی یک باشنده بادغیس می‏گوید:”دارای‎‌های عامه متعلق به مردم بوده و به تاراج بردن آن یک عمل اشتباه و غیر قابل بخشش است”.

محمد آصف کریمی باشنده‎ دیگر بادغیس بیان کرد که:”اموال عامه برای پیش برد امورات کاری و اداری هر دولت و حکومت ضروری است پس از این رو نباید غارت و نابود گردند”.

ارگ ریاست جمهوری به پرسش‌های ما در این باره پاسخ نداد.اما شاه حسین مرتضوی مشاور رئیس جمهور با متهم کردن طالبان به غارت دارای‎های عامه گفته که:” این بیانگر این است که طالبان برنامه برای حکومتداری ندارند و یا برای ارایه خدمات! این بار طالبان با سیاست تاراج و غارت‎گری آمده”.

گروه طالبان با رد غارت‌گری اموال عامه می‏گوید: تاراج این دارای‌ها از سوی مردم تنها در شهر زرنج مرکز نیمروز صورت گرفته و این گروه از مردم خواسته تا اموال غارت شده را دوباره برگردانند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان به رادیو نریمان می‏گوید:” این گروه تشکیلات را از قبلاً تهیه کرده  تا جلو تاراج دارایی‎های عامه گرفته شود”.

وی تاکید می‏ورزد که: طالبان به مردم و دیگر اقشار اجازه غارت اموال و دارای‎های عامه را نمی‏دهد.

برعلاوه تاراج دارای‌های عامه؛ رهای زندانیان و آسیب وارد کردن به تاسیسات عامه نیز اعمال هستند که پس از وقوع درگیری‎ها و دست به دست شدن مناطق صورت می‏گیرد.

لازم به ذکر است که تخریب تاسیسات عامه و بی پروایی طرفین جنگ به حفظ دارای‌های عامه همواره انتقادهای را به همراه داشته است.

Clip to Evernote

نوشته شده توسط admin در یکشنبه 8 آگوست 2021

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *