خبر گزاری نریمان

بازار داغ تبلیغات مبنی بر حمله طالبان به قلعه ‎نو؛ والی بادغیس: با شایعه پراگنان همانند “دشمن” برخورد می‏شود

بازار داغ تبلیغات مبنی بر حمله طالبان به قلعه ‎نو؛ والی بادغیس: با شایعه پراگنان همانند “دشمن” برخورد می‏شود

12

با آنکه شهر قلعه ‏نو در حال حاضر در آرامش نسبی به سر می‎برد اما این روزها بازار شایعه‌ درمیان برخی شهروندان این شهر داغ شده است.نشر و پخش شایعه‎ مبنی بر حمله مجدد پیکارجویان طالب در مرکز بادغیس شهروندان را دچار شایعه زده‌گی نموده و حتی سبب آواره‌گی برخی از خانواده‌ها شده است.

شایعه پراگنی‌های که صحت و سُقم آن هم مشخص نیست اما با منتقل شدن از یک شخص به شخص دیگری ظاهراً مردم را دچار آشفته‌گی کرده است.باشنده‎گان بادغیس با نگرانی از نشر شایعه‎ در شهر می‎گویند: نشر و پخش این شایعه‎ها سبب برهم خوردن نظم و ایجاد ترس در جامعه ‏گردیده است.

این باشنده‏گان می افزایند که: برخی افراد فارغ از مصروفیت کاری در بادغیس دست به نشر و پخش شایعه‎ و گفته‌های خالی از حقیقت می‏زنند و فضای آرامش جامعه را دگرگون ساخته اند.آنان تاکید می‏ورزند که دولت با شایعه پراگنان در جامعه برخورد جدی و قانونی نماید.محمد داود تمیم باشنده‏ بادغیس می‎گوید:”هیچ کس از افراد جامعه حق نشر شایعه‎ را نداشته و خانواده‌ها هم این شایعه‎ها را باورنکنند”.

غلام محمد یکی دیگر از باشنده‏گان بیان می‏کند که:”دولت جلو این شایعه‎ها را بگیرد و باکسانی که مرتکب این عمل می‎شوند برخورد نمایند”.درهمین حال شورای ولایتی بادغیس به این باور است که برخی افراد بخاطر آواره ساختن مردم و سرقت اموال آنها و نیز سود جوی از آواره‌گی شهروندان شایعه‏های خالی از واقعیت را در جامعه منتشر می‏سازند.

عبدالله افضلی معاون این شورا می‏گوید:” مردم نباید به این شایعه‎ها باور کنند، بلکه به زند‏گی روزمره و عادی خود در شهر دوام دهند”.باورها بر اینست که شایعه‎ها در اوضاع خاص از سوی افراد مشخص بخاطر رسیدن به برخی اهداف صورت می‎گیرد.عبدالعلی حسنی استاد دانشگاه در بادغیس می‏گوید:”انتشار شایعه‌ موجب هرج و مرج، تشویش اذهان عمومی و برهم خوردن نظم درجامعه می‏گردد و برخی افراد با مساعد ساختن این وضعیت، به نفع شان سوء استفاده می‎کنند”.

درعین حال اداره محلی بادغیس پخش و نشر شایعه‎ها از سوی برخی اقشار جامعه مبنی بر پیشبینی ساعت و نوع حمله طالبان در شهر قلعه‏نو را همکاری با مخالفان دولت می‎داند.حسام الدین شمس والی بادغیس می‎گوید:”هرکسی که با شایعه پراگنی به نفع مخالفان مسلح صحبت نماید و نظم را برهم بزند، نیروهای امنیتی با آنان همانند دشمن برخورد می‎کنند”.

پیش از این نیز افراد زیادی دست به شایعه پراگنی در شهر قلعه‏نو زده اند، اما مسئولان محلی بادغیس تاکید می‎ورزند که نیروهای امنیتی با برخی از این افراد برخورد نموده اند.نشر شایعه و گفته‌های دور از واقعیت؛ در کود جزا جرم انگاری شده و افراد که دست به تبلیغ و توطئه می‎زنند مجرم شناخته شده اند.

در ماده ۲۴۳ کود جزای کشور آمده:”شخصی که در زمان جنگ با نشر اخبار، اعلامیه‌ها، اظهارات دروغ یا مغرضانه عمداً به صورت شفاهی یا تحریری یا به هر وسیله دیگری بمنظور حمایت از دشمن تبلیغ یا توطئه نماید به نحویکه به قدرت دفاعی کشور یا عملیات نظامی نیروهای نظامی ضرر رساند یا سبب هرج و مرج یا تضعیف روحیه مردم گردد، به حبس طویل تا ده سال، محکوم می‎گردد”.

Clip to Evernote

نوشته شده توسط admin در شنبه 7 آگوست 2021

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *