خبر گزاری نریمان

روند زمان‌گیر توزیع شناسنامه‎های الکترونیکی در بادغیس؛ متقاضیان: دریافت شناسنامه‌‌های برقی چندین ماه زمان می‌برد

روند زمان‌گیر توزیع شناسنامه‎های الکترونیکی در بادغیس؛ متقاضیان: دریافت شناسنامه‌‌های برقی چندین ماه زمان می‌برد

12

باشنده‏گان بادغیس از آنچه که زمان‌گیر بودن پروسه توزیع و دریافت شناسنامه‌های الکترونیکی/برقی در این ولایت عنوان می‏کنند، شکایت دارند.

این باشنده‏گان می‏گویند: روند توزیع شناسنامه‎های برقی به کندی به پیش رفته و دریافت آن چندین ماه زمان را در بر می‌گیرد.

به گفته‌ی باشنده‌گان؛ با توجه به ضروری بودن شناسنامه‌های برقی در انجام امور اداری و فاقد اعتبار شدن شناسنامه‌های کاغذی، انتظار می‌رود تا روند توزیع شناسنامه‌های برقی شدت یابد.

خدابخش باشنده‌ی منطقه‎ی کندلان شهر قلعه‏نو مرکز بادغیس است که از چندین روز به اینسو برای دریافت شناسنامه در دروازه مرکز توزیع شناسنامه‌های برقی سرگردان است.

او که از جمله وارثین شهدای نیروهای امنیتی است می‏گوید:” تا حال نتوانسته حداقل اسناد اش را تحویل این اداره نماید و تمام امتیازات شهیداش به دلیل نداشتن شناسنامه‌ی برقی از سوی دولت پرداخت نشده است”.

عبدالحلیم باشنده‏ی منطقه‎ی قرچغی ولسوالی قادس می‏گوید:”ماه‌ها است که منتظر دریافت شناسنامه است و پرسونل مرکز توزیع این شناسنامه‎ به درستی فعالیت نمی‏کند”.

خواست وی اینست که روند توزیع شناسنامه‎ها تسریع گردد تا مردم به مشکل مواجه نشوند.

درحال حاضر شهروندان زیادی منتظر دریافت شناسنامه برقی هستند و باوجود ماه‌ها انتظار کشیدن نمی‏توانند شناسنامه دریافت کنند.

باشنده‎گان بادغیس درحالی برای دریافت شناسنامه‌های برقی سرگردان و منتظر اند که درحال حاضر شرایط جنگی و نامناسب است.

درگذشته شناسنامه‌های کاغذی درجریان دو الی سه روز طی مراحل و به شهروندان توزیع می‎گردید اما این روند متوقف شده و توزیع شناسنامه‎های برقی زمان‌گیر عنوان می‎شود.

درهمین حال فعالان جامعه مدنی در بادغیس نیز از روند کند توزیع شناسنامه‌های برقی انتقاد می‏کنند.

آقا ارباب شیخ الاسلامی مسئول شبکه جامعه مدنی بادغیس می‎گوید: شهروندان برای دریافت شناسنامه‌های برقی حداقل چهار ماه منتظر می‏مانند.

آقای شیخ السلامی می افزایدکه:”بسیاری از شهروندان مشکل دارند و تاخیر در توزیع شناسنامه‌ها سبب می‎شود تا مشکلات مردم رفع نگردد”.

وی تاکید می‏ورزد که: برای رفع مشکل بارها از مسئولان خواهان تسریع در روند توزیع شناسنامه‌ها شده اما اقدام جدی صورت نگرفته است.

با این حال آگاهان به این باورند که توزیع شناسنامه‌های برقی در کشور پروسه جدید است و از این‌رو برخی مشکلات در آن وجود دارد.

علی رضا کارگر استاد دانشگاه می‌گوید:هجوم یکباره‌گی شهروندان برای اخذ شناسنامه‌ها و وابسته شدن امورات به این شناسنامه‌ها حجم کار را بلند برده و از اینرو گاهی اوقات پروسه توزیع شناسنامه زمان‌گیر می‎شود.

آقای کارگر می افزاید که:” دولت با اختصاص بودجه بیشتر به توزیع شناسنامه‌ها کارمندان بیشتر در این بخش استخدام نماید تا شهروندان به راحتی  شناسنامه‌های برقی را دریافت کنند”.

به باور آگاهان محدود ساختن امورات اداری به شناسنامه‌های برقی یکی از اقدامات دولت برای مجبور ساختن مردم به اخذ شناسنامه‌ها بوده، روند که همه کارها را به چالش کشیده است.

اما باور اداره احصائیه و معلومات کشور اینست که جریان جنگ و قطع انترنت به پروسه توزیع شناسنامه‌های برقی در بادغیس آسیب وارد نموده و حتی خدمات مرکز توزیع را نزدیک به بیست روز متوقف ساخته بود.

روینا شهابی سخنگوی این اداره به رادیو نریمان می‎گوید: برعلاوه مشکلات یاد شده فعالیت تنها یک مرکز توزیع شناسنامه برقی حجم کار را بلند برده اما با آنهم تلاش می‎شود تا عرضه خدمات توزیع شناسنامه زمان زیادی را دربر نگیرد.

بانو شهابی تاکید می‏‎ورزد که: روند توزیع شناسنامه‌های برقی تسریع شده و خدمات به درستی به پیش می‎رود.

وی می افزاید که:” در صورت کاهش درگیری‌ها و مساعد شدن اوضاع مرکز دومی توزیع شناسنامه های برقی نیز در بادغیس فعال ساخته خواهد شد”.

سه سال قبل روند توزیع شناسنامه‎های برقی با وجود جنجال‎های فراوان میان سران حکومت و سیاسیون آغاز گردید.

با آغاز این پروسه شهروندان بنابه حساسیت‎های قومی مطرح شده در پیوند به شناسنامه‌های برقی دلگرمی چندانی به دریافت آنها نداشتند اما حالا با وابسته شدن امورات کاری این شناسنامه‌ها میزان تقاضا بلند رفته است.

لازم به ذکر است که با وجود هزینه‏های فراوان برای تسریع روند توزیع شناسنامه‎های برقی در کشور هنوزهم این روند قابل قبول شهروندان نیست.

براساس آمارها از آغاز روند توزیع شناسنامه‎های برقی در بادغیس حدود ده هزار باشنده‎ی این ولایت موفق به دریافت شناسنامه‌ی برقی شده اند.

Clip to Evernote

نوشته شده توسط admin در پنج‌شنبه 5 آگوست 2021

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *